36. LILY JUNIOR DEŠIJI SAJAM 28. i 29. Decembar – TC GALERIJA

Pas, mačka i – beba

Jula 2012. godine, u časopisu Pediatrics, objavljen je rezultat studije koju je sproveo tim stručnjaka iz Finske, na čelu sa dr Bergrothom ( Univerzitetska bolnica Kuopio, Finska ). Ovaj tim analizirao je povezanost učestalosti javljanja respiratornih infekcija kod beba koje su u kontaktu sa mačkama i psima tokom prve godine života.

U periodu kada su respiratorne infekcije  česte, a poznati faktori koji doprinose češćem javljanju su boravak u kolektivu ( jaslice ), starija braća i sestre, kao i izostanak dojenja.

Mi vam je ne predstavljamo sa ciljem da po kratkom postupku nabavite kućnog ljubimca, za to su potrebni i drugi, jači motivi, nego da bismo razrešili nedoumice i umirili strepnje parova koji već imaju kucu ili macu, a očekuju novog člana porodice.

Studijom su obuhvaćena deca rođena u istočnom i srednjem delu Finske u periodu od 2002-2005. godine, njih 397. Ova deca praćena su od trudnoće, a podaci o respiratornim infekcijama i njihovom lečenju, kao i o kontaktu sa mačkama i psima tokom prve godine života prikupljani su na osnovu nedeljnih dnevnika i upitnika na kraju prve godine.

U studiju su uključene samo zdrave bebe rođene u terminu, a analizirani su i podaci o polu deteta, godišnjem dobu rođenja, braći i sestrama, porodičnoj sklonosti ka alergijama, socioekonomskom statusu porodice, dojenju, izloženosti duvanskom dimu, o boravku u kolektivu, kontaktu sa drugom decom i kontaktu sa mačkama i psima ( celodnevni kontakt ( ljubimci koji žive u stanu/kući ), dnevni kontakt 6-16h i kontakt ˂ 6h dnevno ).

Analizom prikupljenih podataka došlo se do zaključka da je kontakt sa mačkama i psima u najranijem uzrastu moguć zaštitni faktor od infekcija uopšte ( deca u kontaktu bila su zdrava više nedelja tokom prve godine života od dece koja nisu imala kontakt sa mačkama i psima ), a naročito je izražen zaštitni efekat u odnosu na respiratorne infekcije, pogotovo zapaljenje uha i nosa ( otitis i rhinitis ).

Studija je pokazala i da je nešto izraženiji pozitivan efekat kontakta sa psima, naročito onima koji veći deo dana borave napolju ( najzdravija su bila deca koja su u kontaktu sa psima koji  manje od 6h dnevno provode unutra ).

Autori studije moguće objašnjenje vide u tome što ovi psi sa sobom u kuću unose više „prljavštine“, tj. raznovrsniji mikrobiološki „svet“, čime je stimulacija i „podešavanje“ nezrelog dečijeg imunog sistema efikasnija, odgovor na virusne respiratorne infekcije složeniji i bolji, a bolest kraćeg trajanja.

 

Izvor:  Moj pedijatar

Nema komentara

Оставите одговор

To Top