Na slučaju 7.000 mališana iz Australije, SAD i Novog Zelanda otkriveno je da se oni koji rano “uskoče” u bazen ili more brže razvijaju na kognitivnom, fizičkom i jezičkom nivou
Deca koja treniraju plivanje u mlađim godinama su pametnija od svojih vršnjaka, pokazala je studija koju je na Grifit institutu za pedagoška istraživanja sprovela ekipa stručnjaka. Na slučaju 7.000 mališana iz Australije, SAD i Novog Zelanda otkriveno je da se oni koji rano “uskoče” u bazen ili more brže razvijaju na kognitivnom, fizičkom i jezičkom nivou.
– Bez obzira na socio-ekonomsku pozadinu deca koja plivaju od ranih dana savladavaju različite veštine pre vršnjaka. Obavljaju znatno bolje vizuelno-motorne zadatke, kao što je sečenje papira makazama ili bojenje uz liniju, ali i matematičke i jezičke probleme – kaže profesor Robin Jorgensen.
Kada je pravi trenutak da dete nauči da pliva?
Stručnjaci smatraju da je idealno vreme za prvi kontakt sa vodom kada beba napuni 10 meseci.
Kada je pravo vreme da dete nauči da pliva? Mnogi roditelji čekaju da mališani napune nekoliko godina ili čak pođu u školu. Stručnjaci, naprotiv, smatraju da je idealno vreme za prvi kontakt sa vodom kada beba napuni 10 meseci i već tada reaguje na instrukcije obučenih trenera, uz prisustvo mame ili tate.
Istraživanja Grifit Instituta u Australiji pokazuje da se deca, koja ranije počnu da plivaju, brže razvijaju. Anketirano je više od 7.000 roditelja i dece tokom tri godine i ispostavilo se da predškolci koji su već mali “delfini”, imaju bolje vizuelno-motoričke veštine, a i kasnije su brže napredovali u školi.
Osim toga, sport jača imunitet, oblikuje muskulaturu, pojačava kapacitet pluća, utiče na kvalitet sna i povećava apetit. Deca uglavnom vole vodu i lako se na nju adaptiraju, ali stariji moraju da budu na oprezu.
Pa, pre ako ste odlučili da svog mališana odvedete na plivanje da bi dobro naučio do odlaska na more, proverite uslove na bazenu. Važno je da voda bude uvek čista i topla, prostorija zagrejana, a instruktori na dobrom glasu. Ako ne bude tako, dete može da ima više štete nego dobra od ovog sporta ili da stekne strah od vode. Posle bazena, obavezno je tuširanje, koje će da ukloni hlor sa kože i pojača cirkulaciju, kao i topla odeća jer je napolju hladno.
Izvor: Zelena ucionica
Nema komentara