NOV TERMIN ODRŽAVANJA 35. LILLY JUNIOR DEČIJEG SAJMA JE 28. i 29. Septemar 2024. godine

Čarolija odrastanja uz knjige

Čitanjem priča mališanima se od najranijih dana usađuju pozitivne životne vrednosti, povećava koncentracija, razbuktava mašta, ali treba voditi računa kakav izbor napraviti.
Naučno je dokazano da deca kojima su roditelji pre spavanja čitali knjige, na školskim zadacima i testovima opšte inteligencije ostvaruju mnogo bolje rezultate od onih koji su za takve rituale bili uskraćeni. Psiholozi tvrde da se čitanjem priča mališanima od najranijih dana usađuju pozitivne životne vrednosti, povećava koncentracija, razbuktava mašta…
Oni, međutim, napominju da izbor literature nije nebitan, pa imajte na umu da nije važno samo da li, nego i šta im čitate. Vodite računa o sadržaju koji “presipate” u dečje glavice, a neka vam, za početak, uzrast bude vodilja.

Slikovnice za maštanje
Ako imate bebu, “naoružajte” se slikovnicima, jer jedino one u tom periodu klincima drže pažnju. Idealne su “pop-ap” knjige, iz kojih, kada ih otvorite, “izlaze” trodimenzionalne slike ili one živih boja s kojima deca mogu da se kupaju.
Suština je da ih tako mali registruju, što je za početak dovoljno. Kada napuni dve godine, mališan je spreman za slikovnice sa kratkim, rimovanim pesmicama, koje ćete mu čitati sve dok sam ne počne da ih “reprodukuje”, pa ćete dobiti povratnu informaciju da je zainteresovan i da mu se memorija razvija.
U tom uzrastu, dete ste već “inficirali” knjigom, pa sada tu ljubav možete da negujete. Dok je još malo, potrudite se da mu čitate priče sa malo teksta, jer psiholozi kažu da će ga to podsticati da samo smišlja nastavak, čime će razvijati maštu.

Oprezno sa bajkama

Agresivni sadržaji, prikriveni ili otvoreni, nisu dobar izbor ni za jedan uzrast. Naročito su opasni kada se usvajaju pred spavanje, pa ih klinci prenose u san ili se bude sa mračnim idejama. Zato prvo u sebi pročitajte knjigu, pa ako procenite da u njoj nema ničeg škakljivog, podelite je sa detetom.
Psiholozi smatraju da ako se neko od malih nogu “hrani” slavljenjem nasilja, mržnjom ili ksenofobijom, ne može daleko da odmakne kao zrela osoba. Dobro razmislite i o bajkama na koje ćete ga usmeriti, pošto mnoge od njih ne šalju tako afirmativne poruke. Istraživanje koje je sproveo engleski TV kanal Watch pokazalo je da svaki peti roditelj u toj zemlji izbegava da deci čita “Crvenkapu”, “Ivicu i Maricu” i slične bajke, jer se posle toga rasplaču. U ispitivanju je učestvovalo 2.000 ljudi, od kojih je četvrtina izjavila da su one dobra razonoda tek za decu stariju od pet godina, kada mogu da razluče dobro od lošeg.
Basne za predškolce
Druženje sa basnama ne bi trebalo rano početi, jer ako dete nešto ne razume, može da stekne odbojnost za sva vremena. Predškolci su zato zreli ne samo da “dešifruju” pouke basni, nego i uprošćenih priča o prirodi, mitskim ili stvarnim herojima, ali i o antijunacima kakvi, objasnićete im, ne bi trebalo da budu ni sada ni kada odrastu.
Čitanje kao večernji ritual
Psiholozi savetuju da decu animirate knjigom u večernjem terminu. U to vreme su tenzije spuštene, vi ste završili sa obavezama, a mališan je opušten i voljan da sluša. Ukoliko počne da zeva svaki put kada počnete da mu čitate, prebacite taj ritual posle ručka ili pre kupanja.

 

 

Izvor:  Zelena  ucionica

Nema komentara

Оставите одговор

To Top